Sprawa budowy zbiornika retencyjnego w Garwolinie uzmysławia dokładnie, jak bardzo ważne jest ujęcie w planach inwestycji pozycji pod nazwą SAPERSKIE ROZPOZNANIE I OCZYSZCZENIE TERENU, lub przynajmniej NADZÓR SAPERSKI. Mędrcy z zarządu miasta nie uznawali konieczności takich czynności przed rozpoczęciem przetargu, choć potem postanowili odwołać procedurę, powołując się właśnie na naszą opinię. Dziwne, ale prawdziwe.

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwimqNmXyJbOAhXL2SwKHY16CQ8QFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fegarwolin.pl%2Findex.php%2Faktualnosci%2F9357-garwolin-saper-ostrzega-przed-niewypaami-budowa-zbiornika-stoi&usg=AFQjCNFTbFJ_kp0Z56hHGCrDBGEIfDBD-Q&bvm=bv.128617741,bs.2,d.bGg

 

 

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwimqNmXyJbOAhXL2SwKHY16CQ8QFgguMAM&url=http%3A%2F%2Fwww.podlasie24.pl%2Fgarwolin%2Fregion%2Fsaper-rozlozyl-duza-inwestycje-w-garwolinie-19fa9.html&usg=AFQjCNHKCu6OFkFxcncpbrCsXN9xTg88Uw&bvm=bv.128617741,bs.2,d.bGg

 

 

Jak można przeczytać w lokalnej prasie przychylnej władzom miasta, to wlaśnie firma eSCeSaper rozłożyła inwestycję :)))  

O tym, że na placu budowy znaleziono niewybuchy, to już żaden dziennikarz nie wspomniał. Prawda w oczy kole, czy nie było to po myśli władz miasta?

 

http://egarwolin.pl/index.php/aktualnosci/10509-rozpoczto-ii-etap-budowy-zbiornika-retencyjnego

 

 

 

 

Przykład ten pokazuje jak ważne jest poważne podejście do sprawy saperskiego rozpoznanie i oczyszczanie terenu. Niewypały, niewybuchy, amunicja porzucona i inne przedmioty niebezpieczne mogą być wszędzie. Polska to kraj, gdzie toczono wiele wojen.